Blue hour photography je pored golden hour photography omiljen tip fotografije za sve fotografe koji vole da slikaju grad.
Naziv blue hour definiše dva perioda dana kada je ovakve fotografije prave - zora i sumrak.
Ideja je da se prikažu svetla grada, a da ne preovladava crna boja na fotografiji. Zato se ovakve fotografije hvataju kada sunce zađe, upale se gradska svetla, a nebo je još uvek plavo.
U nastavku je mini uputstvo kako da pravite ovakve fotografije DSLR aparatom ili mobilnim telefonom.
Kako da slikate Blue hour ukoliko imate DSLR
Blue hour fotografije koje se rade DSLR aparatom su svakako mnogo kvalitetnije i pogodnije za obradu od onih koje se rade mobilnim telefonom.
Sačekajte da sunce zađe, upali se rasveta, a nebo postane tamno plavo. Boja neba je bitna, pa predlažem da sačekate sa fotkanjem neko vreme nakon paljenja rasvete.
Postavite obavezno stativ, definišite kadar tako da izbegnete jako svetlo bandera i čekajte da boja neba postane tamnije plava.
Moja preporuka je da izaberete Manual (M) mod za slikanje.
Osetljivost (ISO) držite na 100 ili 200, blendu (aperture A) možete da podešavate između 4-15, tako što ćete prvo krenuti od većeg broja (npr. f15), pa polako otvarati blendu kako svetlost bude slabila.
Format fotografija mora da bude RAW. Nikako drugačije.
U zavisnosti koliko želite da se farovi automobila ''razmazuju'', brzinu okidača (Exposure) podesite od 1/3 do 3 sekunde. Ukoliko vam je potrebno još svetla slobodno otvorite blendu ili podignite ISO.
Obavezno podesite tajmer na aparatu ili koristite daljinski okidač. Sklonite ruke sa fotoaparata dok je senzor otvoren jer se i najmanje vibracije vide na fotografiji.
Računajte da ćete imati i do 50 fotografija tog jednog kadra. Posle toga vam ostaje da izabrete onu koja je nabolja.
Kako da slikate Blue hour mobilnim telefonom
Zaboravite na ultra kvalitet, to mora odmah da se napomene. Mobilni telefoni još uvek nemaju senzore kojima mogu da prave kvalitetne noćne fotografije.
Da biste uspeli da uhvatite dužu ekpoziciju za Blue hour photography potrebno je da skinete aplikacije koje to omogućavaju.
Jedna od njih je Long Exposure Camera za android.
Moći ćete da podešavate ekspoziciju (brzinu okidača) i blendu (označava se sa f).
Kao i za DSLR, ovde takođe važi pravilo da se kamera postavi na stativ kako ne bi vibracije zamrljale fotografiju.
U nastavku pogledajte nekoliko mojih blue hour fotografija Beograda.
Da biste videli ostale fotografije posetite moj instagram profil i lajkujte moju Facebook stranicu na linku ispod.